Εξιτήριο έλαβε αργά τη νύχτα της Παρασκευής από το νοσοκομείο του «Ευαγγελισμού», ο γραμματέας του ΜέΡΑ25, Γιάνης Βαρουφάκη, ο οποίος μεταφέρθηκε εκεί εσπευσμένα και προληπτικά μετά από επίθεση που δεχθηκε στα Εξάρχεια.
Ο κ. Βαρουφάκη από την επίθεση υπέστη κάταγμα στη μύτη, με τους γιατρούς να του συνιστούν να διανυκτερεύσει στο νοσοκομείο, ο ίδιος όμως προτίμησε να αποχωρήσει.
Στο πρώτο του διαδικτυακό μήνυμα, ο γραμματέας του ΜέΡΑ25, έκανε λόγο τόσο για «μπράβους της νύχτας» όσο και για «παρακράτος» και «υπόκοσμο που δεν θα αφήσουμε να μας διχάσει».
Συγκεκριμένα, ο γραμματέας του ΜέΡΑ25 έγραψε στο Twitter: «Ευχαριστώ το συγκινητικό προσωπικό του Ευαγγελισμού. Ευχαριστώ και για τις ευχές (σχεδόν) όλων σας. Τώρα, προέχει να μην αποπροσανατολιστεί κανείς: Θρηνούμε τους 57 των Τεμπών. Προστατεύουμε το αυθόρμητο κίνημα των νέων, την ελπίδα ότι η Ελλάδα θα αλλάξει. Ραντεβού στους δρόμους».
Ακόμα, ο Γιάνης Βαρουφάκης σημείωσε… Δεν ήταν αναρχικοί, αριστεριστές, κομμουνιστές ή νέοι μέλη κανενός κινήματος. Μπράβοι της νύχτας ήταν (και φαινόντουσαν), οι οποίοι επικαλέστηκαν άτσαλα το ψέμα ότι ψήφισα Μνημόνιο. Δεν θα αφήσουμε το παρακράτος και τον υπόκοσμο να μας διχάσει… Συνεχίζουμε!».
Παρεμπιπτόντως: Δεν ήταν αναρχικοί, αριστεριστές, κομμουνιστές ή νέοι μέλη κανενός κινήματος. Μπράβοι της Νύχτας ήταν (και φαινόντουσαν) οι οποίοι επικαλέστηκαν άτσαλα το ψέμα ότι ψήφισα Μνημόνιο. Δεν θα αφήσουμε το παρακράτος και τον υπόκοσμο να μας διχάσει. Συνεχίζουμε! 2/2
— Yanis Varoufakis (@yanisvaroufakis) March 11, 2023
Ακολουθήστε το Sahiel.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις.