Την υποψηφιότητά του για τον δήμο Αθηναίων στις αυτοδιοικητικές εκλογές της 8ης Οκτωβρίου 2023 ανακοίνωσε, όπως αναμενόταν, ο Ηλίας Κασιδιάρης.
Ο πρώην βουλευτής της Χρυσής Αυγής κατεβαίνει στις εκλογές με τον συνδυασμό Ελεύθεροι Αθηναίοι.
Όπως αναφέρει στην ανακοίνωσή του, στόχος του είναι να περάσει στον δεύτερο γύρο και στη συνέχεια να αναλάβει τη διοίκηση του δήμου.
Μένει να φανεί αν είναι εφικτή η υποψηφιότητά του, καθώς η κυβέρνηση μετά το μπλόκο στο κόμμα του Έλληνες στις εθνικές εκλογές, ετοιμάζει ρύθμιση για να «κόψει» την υποψηφιότητα του Ηλία Κασιδιάρη και στις αυτοδιοικητικές εκλογές.
Η ανακοίνωση για την υποψηφιότητα Κασιδιάρη
«Ο Ηλίας Κασιδιάρης θα είναι υποψήφιος δήμαρχος Αθηναίων στις αυτοδιοικητικές εκλογές του Οκτωβρίου και θα διεκδικήσει την δημαρχία με τον συνδυασμό ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΑΘΗΝΑΙΟΙ. Στόχος του να περάσει στο δεύτερο γύρο και στη συνέχεια να αναλάβει την διοίκηση του δήμου. Η Αθήνα μπορεί και πρέπει να διατηρήσει την Ελληνική της ταυτότητα και τον ιστορικό της χαρακτήρα, να μην υποκύψει στην επέλαση της παγκοσμιοποίησης και στον ορατό κίνδυνο αντικατάστασης του ελληνικού πληθυσμού της. Η εγκληματικότητα και τα άβατα του ιστορικού κέντρου θα καταπολεμηθούν ριζικά, οι αλόγιστες σπατάλες για άκρως αποτυχημένα έργα που αμαυρώνουν την εικόνα της πόλεως θα σταματήσουν. Δημοτικά τέλη και υπηρεσίες, πολιτική προστασία, κοινωφελή έργα, φιλοζωικές και οικολογικές δράσεις, ενεργειακή αυτάρκεια των νοικοκυριών, θα διαμορφωθούν εξαρχής στα πρότυπα των σύγχρονων ευρωπαϊκών πρωτευουσών. Η Χριστιανική πίστη και παράδοση των Αθηνών θα διαφυλαχτούν ακέραιες. Προτεραιότητά μας η ευημερία, η ασφάλεια και η οικονομική ανάπτυξη του Αθηναίου πολίτη. Ενωμένοι μπορούμε να ξανακάνουμε την Αθήνα πρωτεύουσα των Ελλήνων».
Ηλίας Κασιδιάρης
Υποψήφιος Δήμαρχος Αθηναίων
Παρακαλώ για την δημοσίευση του παρόντος. Σας ευχαριστώ για την πάντα άψογη συνεργασία μας.
Με εκτίμηση
Βάσω Πανταζή».
Με πληροφορίες από bankingnews.gr